Westin Gunnar The Goby R2F 8cm / 9g

79 kr

Westin Gunnar The Goby R2F 8cm / 9g är en färdigriggad och hyperrealistisk goby-jigg som är redo för fiske direkt ur förpackningen. Det blyfria stand-up-huvudet gör att betet landar i en perfekt ”Hook-Up”-position på botten – perfekt för långsamt jiggfiske efter framför allt abborre och gös.

  • Färdigriggad – Ready to Fish
  • Blyfritt stand-up-huvud
  • Längd: 8 cm
  • Vikt: 9 g
Appleseed
Appleseed
Black Mouth
Black Mouth
Headlight Goby
Headlight Goby
Spotted Goby
Spotted Goby
Fire Goby
Fire Goby
Artikelnr: N/A Kategori: Varumärke:

Westin Gunnar The Goby R2F 8cm / 9g

Westin Gunnar The Goby R2F är den färdigriggade versionen av den populära Gunnar The Goby och kan fiskas direkt ur förpackningen. Betet är utvecklat för att efterlikna en liten bottenlevande fisk och passar perfekt för långsamt jiggfiske med snabba ryck och korta förflyttningar längs botten.

Den superskarpa kroken är integrerad i ett blyfritt stand-up-huvud, medan ryggfenan hjälper till att skydda kroken och fungerar som ett naturligt vasskydd. Det gör att Gunnar kan fiskas effektivt runt stenar och andra strukturer där rovfisken gärna håller till.

De flexibla bröstfenorna hjälper betet att landa i en ”Hook-Up”-position på botten med kroken riktad uppåt, redo när fisken hugger. Den snabbt arbetande paddelstjärten kombineras med en kraftigare kropp som ger en attraktiv wobblande rörelse.

Det hyperrealistiska utseendet förstärks av fotoprintade färger och handmålade detaljer, vilket ger Gunnar The Goby ett mycket naturtroget uttryck både i rörelse och när betet står på botten.

Med sina 8 cm och 9 gram är Gunnar The Goby R2F ett smidigt och färdigriggat alternativ för dig som vill fiska nära botten med en naturtrogen presentation.

Färg

, , , ,