Westin W2 8’/240cm M 7-30g Teleskop Haspel
Westin W2 8’/240cm M 7-30g Teleskop Haspel är ett mångsidigt teleskopiskt haspelspö utvecklat för sportfiskare som vill ha maximal portabilitet utan att kompromissa med känsla och prestanda.
Förutom att vara teleskopiskt är spöet även delat vid handtaget, vilket ger en ännu kortare transportlängd och gör det enkelt att packa ner i ryggsäck, bagage eller förvara i bilen. Tillsammans med den medföljande smarta spötuben med plats för rulle kan du transportera spöet färdigmonterat – redo att fiska på några sekunder.
Klingan är byggd i 24/30 ton High Performance Carbon, vilket ger ett lätt, starkt och responsivt spö med medium fast-aktion. Den något längre längden på 240 cm ger extra kastlängd och bättre linupptagning, vilket är en stor fördel vid fiske från land eller när du vill täcka större vattenytor.
Spöet passar utmärkt för fiske med en mängd olika beten som jiggar, spinnare, skeddrag och wobblers. Kombinationen av kraft och känsla gör spöet väl lämpat för spinnfiske efter abborre, öring och gädda.
Spöet är utrustat med Seaguide SXOHLSG spöringar som ger jämn linföring och lång hållbarhet. Det ergonomiska VSS-rullfästet tillsammans med handtaget i premium AAA-kork ger bra grepp och komfort under hela fiskepasset. En praktisk Seaguide® Dhook krokhållare gör det enkelt att säkra betet mellan kasten.
Westin W2 Tele Spin är ett perfekt val för dig som vill ha ett kompakt resespö eller bilspö för spinnfiske i sjöar, älvar och kustnära vatten.
Egenskaper
- Teleskopiskt spinnspö för haspelfiske
- Delat vid handtaget för extra kort transportlängd
- Smart spötub med plats för rulle ingår
- Klinga i 24/30 ton High Performance Carbon
- Snabb och responsiv medium fast-aktion
- Seaguide® SXOHLSG spöringar
- Ergonomiskt VSS rullfäste
- Handtag i premium AAA-kork
- Seaguide® Dhook krokhållare
Specifikationer
- Längd: 8′ / 240 cm
- Kastvikt: 7–30 g
- Spöklass: Medium
- Aktion: Medium Fast
- Sektioner: 9
- Typ: Haspel










