AAVA Ainoa 7′ / 8-30g Haspel

1389 kr

AINOA betyder ”DEN ENDA” på finska – och det är precis vad serien handlar om. Ett mångsidigt haspelspö för dig som vill ha ett enda spö som klarar många olika fisketekniker, vatten och förhållanden. Med 7′ längd och kastvikt på 8–30 g är detta en flexibel modell för bland annat abborre, gös, gädda och havsöring.

  • Mångsidigt allroundspö
  • 7′ / ca 213 cm
  • Kastvikt 8–30 g

Finns i lager

Artikelnr: AAIS2730 Kategori: Varumärke:

AAVA Ainoa 7′ / 8-30g Haspel

AAVA Ainoa är utvecklad för dig som vill hålla det enkelt utan att kompromissa med fiskeprestandan. Namnet AINOA betyder ”DEN ENDA” på finska och sammanfattar tanken bakom serien – ett välbalanserat och mångsidigt verktyg för dig som inte vill ha ett helt arsenal av teknik­specifika spön.

Serien består av fyra allroundmodeller, framtagna för Aavas grundläggande rovfiskar: abborre, gös, gädda och havsöring. Den här modellen är 7 fot lång och har en kastvikt på 8–30 gram, vilket ger ett brett användningsområde och möjlighet att variera både beten och fisketeknik.

Ainoa passar perfekt för dig som uppskattar enkelhet, reser mycket eller vill hålla packningen lätt. Oavsett om du fiskar i sjö, älv eller längs kusten får du ett spö som är byggt för att hantera många olika situationer.

Spöet har en stilren osandad svart klinga, högkvalitativt svart EVA-handtag och specialdesignade krokhållare med reptålig gummibeläggning direkt på klingan. Gummibeläggningen på båda sidor av skarvarna gör det dessutom enklare att demontera spöet efter fisket.

Den tvådelade konstruktionen med mittdelning gör Ainoa smidig att transportera och spöet levereras i ett praktiskt tygfodral.